haber oku

Dünya kanser tehdidinde

Tuba AKIN ~ 22 Nisan 2013 ~ GÜNCEL, SAĞLIK

4028452

Dünyada her yıl 12 milyondan fazla insanın kansere yakalandığını belirten Ulusal Kanser Kongresi Başkanı Prof. Dr. M.Tezel Kutluk, nüfus artışıyla bu rakamı 22 milyona çıkacağını söyledi.

 

KANSERDEN ÖLENLER ARTIYOR

Kutluk ” Her yıl 7,6 milyon kişi kanserden ölmektedir. Yine böyle giderse sadece nüfus artışından dolayı 2030 yılında her yıl kanserden ölen insan sayısı 13 milyona ulaşacaktır. 2030 yılında dünya genelinde yapılan kanser harcamaları 458 milyar dolara ulaşması muhtemeldir. Böyle bir durumda bile birçok zengin ülke ekonomik açıdan sağlık giderlerini karşılarken zorlanacağı durumdur” dedi.

 

KANSER İLAÇLARI PAHALI

Kanser hastalarının ilaç sıkıntısına da değinen Prof. Dr. Kutluk “Kanser ilaçlarında bütün dünya için söylüyorum, diğer ilaç gruplarına göre maliyeti biraz yüksek ilaçlar, son yıllarda üretilen laboratuardan üretilen ilaçlar 10 yılı geçen keşfedilme süreci sebebiyle maliyeti de pahalı ilaçlar ama son birkaç yıl içinde sadece Türkiye’de değil bütün dünyada şöyle bir sorun yaşandı” şeklinde konuştu.

 

 

 

Murat ÇIRACIOĞLU

 

 

Antalya’da Türk Pediatrik Onkoloji Grubu, Türk Tıbbi Onkoloji Derneği ve Türk Radyasyon Onkoloji dernekleri tarafından düzenlenen 20.Ulusal Kanser Kongresine Antalya’da Türk Pediatrik Onkoloji Grubu, Türk Tıbbi Onkoloji Derneği ve Türk Radyasyon Onkoloji dernekleri katıldı.

 

Toplantıya 20.Ulusal Kanser Kongresi Başkanı Prof. Dr. M.Tezel Kutluk, Prof. Dr. Sedat Koca, Prof. Dr. Mehmet Kantar, Doç. Dr. Mustafa Erman ve Prof. Dr. Pınar Saip konuşmacı olarak katıldı.

 

2030 BÜTÇESİ 458 MİLYAR DOLAR…

 

Dünyada her yıl 12 milyondan fazla insanın kansere yakalandığını söyleyen Ulusal Kanser Kongresi Başkanı Prof. Dr. M.Tezel Kutluk “Eğer böyle devam ederse, küresel düzeyde sadece nüfus artışının etkisi ile bu sayı 22 milyona çıkacaktır. Her yıl 7,6 milyon kişi kanserden ölmektedir. Yine böyle giderse sadece nüfus artışından dolayı 2030 yılında her yıl kanserden ölen insan sayısı 13 milyona ulaşacaktır. 2030 yılında dünya genelinde yapılan kanser harcamaları 458 milyar dolara ulaşması muhtemeldir. Böyle bir durumda bile birçok zengin ülke ekonomik açıdan sağlık giderlerini karşılarken zorlanacağı durumdur.”dedi.

 

KANSER İLAÇLARININ MALİYETİ YÜKSEK…

 

Kanser hastalarının ilaç sıkıntısına da değinen Ulusal Kanser Kongresi Başkanı Prof. Dr. M.Tezel Kutluk “Kanser ilaçlarında bütün dünya için söylüyorum, diğer ilaç gruplarına göre maliyeti biraz yüksek ilaçlar, son yıllarda üretilen laboratuardan üretilen ilaçlar 10 yılı geçen keşfedilme süreci sebebiyle maliyeti de pahalı ilaçlar ama son birkaç yıl içinde sadece Türkiye’de değil bütün dünyada şöyle bir sorun yaşandı. Onkoloji camiası ve kanserli hastalar, ucuzlayan üretiminin üzerinden yıllar geçmiş ve ucuzlamış bazı ilaçların bulunmasında Amerika Birleşik Devletleri dâhil sorun yaşandığını biliyoruz. Dolayısıyla ilaçla ilgili her olayın bir hassas tarafı vardır. Türkiye’nin genel ilaçlarındaki fiyat politikaları bulunamayan ilaçların temininde o ilaçlar bakanlığın eczacılar birliğiyle işbirliği sayesinde bir yol çalışıyor ama bulunamayan, her ilaç hastayı, yakınlarını ve onları tedavi eden onkologları zorluyor. Konu da çok gündemde bir konu olduğu için bu konuda ilgililer gerekli tedbirleri alıyorlardır. Biz onkoloji camiası olarak bu konuda ortak akıl oluşturma çözüm bulma, ne yapılması gerektiği alanında bilim çevreleri olarak her zaman hazırız. Bize düşen; bilimsel veriyi üretmek ve aksamaların nerede olduğu konusunda bilimsel değerlendirmeler yapmak.” dedi.

 

BAŞARI YÜZDE 60…

 

Dünyadaki tüm hastalıkların %60′ının Kalp, Kanser, Diabet, Kronik solunum yollarından oluştuğunu belirten Ulusal Kanser Kongresi Başkanı Prof. Dr. M.Tezel Kutluk “Bu 4 grup hastalığın ortak noktası, hepsinin tütün, sağlıklı beslenme, fiziksel aktif olma ve alkoldür. Bu nedenle bunlara yönelik stratejiler sağlığın geliştirilmesine önemli katkı sağlayacaktır. Kanseri nasıl yeneceğimizi biliyoruz. Kanseri tarihin derinliklerine gömebiliriz. Çünkü kanser yüzde 30′u korunabilir, 4 sık görülen kanser türünde erken tarama ile yüksek oranda kurtarılabilir ve bugün erişkin kanserlerinde yüzde 70,çocuk kanberlerinde yüzde 80′e gelen tedavi başarıyla çok yol aldığı hastalıklar türüdür” dedi. 

 

TEKNOLOJİ KURTARIYOR…

 

Teknolojik gelişimlerin hastalıklardan kurtulmada önemine değinen Prof. Dr. Sedat Koca “Kanser tanısı konan her 100 hastanın, tanı anında en az 60′ı kanserle yaşadıkları süre içinde 75′inin ışın tedavisi gördüğünü ve her 100 kanserli olgunun yaklaşık 25′inin cerrahi ile 18′inin ışın tedavisi ile hastalıktan kurtulur. Prostat, rahim ağzı, gırtlak kanserlerinde yalnızca ışın tedavisi kullanımı ile hastalığın yok edilebildiğini ve böylece hastanın organ kaybı olmaksızın yaşamına devam edebilir. Kol, bacak gibi organların kötü huylu tümörlerinde hastanın uzvunu kaybetmeden hastalıktan kurtulabilir. Kadınlarda en sık görülen meme kanserinde, memenin tümü alınmaksızın tümörün çıkartılmasını takiben yapılan ışınlama, hastaları eski sağlıklı günlerini herhangi bir kozmetik sorun yaşamadan sürdürür. Geniz gibi cerrahi müdahalenin güç olduğu bölgelerden kaynaklanan kanserleri tatmin edici oranda iyileştirir. Günümüzdeki teknolojik gelişmeler akciğer kanserine yakalanmış, başkaca tıbbi sorunları olan hastalar için yüksek oranda hastalıktan kurtulma olanağı sağlar.”dedi.

 

DOĞRU YÖNLENDİRME YAPILMALIDIR…

 

Toplumdaki algısı çözümsüz olan kanser hastalığının maddi ve manevi tacirliğinin yapılmakta olduğunu söyleyen Türk Tıbbi Onkoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Pınar Saip “Kanser konusunda umutsuzluk ve bilgi tacirliği yapılıyor. Bilgi kirliliği nedeniyle oluşturulan umutsuzluk ve bu umutsuzluktan yararlanan umut tacirliği konusunda görsel ve yazınsal basını çok dikkatli olunmalıdır. Kanser nedenleri, tanısı ve tedavisi konusunda doğru bilgilendirme ve yönlendirme gerekir.”dedi.

 

Murat ÇIRACIOĞLU


Etiketler:

habere yorum yapın

Yorum yapın:

Arşivler

Hava Durumu


sonuclist