haber oku

SGK’dan dul takibi

Tuba AKIN ~ 23 Mayıs 2012 ~ GÜNCEL

Eşinden boşanan ancak aynı evde yaşamaya devam ederek ölmüş anne ve babasının maaşını devletten alanlara karşı savaş açan SGK, 2 bine yakın kişinin cezai müeyyidelerle karşılaşacağını bildirdi.

 

BİN 65 BOŞANMA SAHTE

Türkiye’de olduğu gibi Antalya’da da bulunan ‘sahte dullar’ yani eşinden boşanıp aynı evde yaşamaya devam ederek devletten ölmüş babası veya annesinin maaşını alarak geçinen ve adeta dolandırıcılık yapan kişilere karşı savaş açan Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlüğü(SGK) müfettişler kanalıyla topladığı bilgi doğrultusunda 2 bine yakın şüpheliyi incelemeye alırken, araştırmalara göre bin 65 boşanmanın da sahte olduğu kanısına vardı. Antalya Barosu Başkanı Zafer Köken ise söz konusu boşanma şekline aracılık eden avukatlar olduğu ve çıkar sağlandığı yönündeki iddiaların gerçeği yansıtmadığını söyledi.

 

AYNI EVDE OTURUYORLAR MI?

SGK Müfettişleri, ek kazanç elde etmek için eşinden boşanan ve aynı evde yaşamaya devam eden kişileri yakın takibe almayı ve kanıt elde edildiği taktirde bu kişileri cezalandırmaya sürdürüyor. Kızlık soyadını kullanıp, eşi ile birlikte yaşamayı sürdüren bu kişilere yönelik vatandaşlardan gelen ihbarlar üzerine harekete geçen müfettişler, önce boşanan eşlerin aynı evde ikamet edip etmediğini araştırıyor. Sahte dul durumundaki kişilerin tespiti halinde SGK kesin delilleri elde ettikten sonra sahte boşanma yapan kişinin maaşını kesiyor. Haksız biçimde aldıkları maaş tutarını faizi ile birlikte devlete ödemek zorunda kalan dolandırıcılar hakkında ayrıca savcılığa suç duyurusunda bulunuluyor.

 

AVUKAT HUKUKSUZLUĞU ÖNERMEZ

Antalya Barosu Başkanı Zafer Köken ise tamamen gelir amaçlı ve ekonomik sıkıntılar nedeniyle yapılan sahte boşanmalara karşı hukukun reddedici yönde olduğunu vurguladı. Bazı avukatların sahte boşanmaları teşvik ettiğine yönelik gündeme gelen iddiaların gerçeği yansıtmadığının altını çizen Köken, “Hiçbir avukat hukuksuzluğu önermez. Bu uygulamaya giden kişiler, avukatına gerçek niyetini anlatmıyor. Bunu tespit edecek kişi avukat değil, devletin sorumlu kurumlarıdır. İlgili kurumun denetimleri sonucu yakayı ele veren kişilere de yasalar kapsamında gereken cezalar veriliyor. Bir gün elbet yakayı ele verirler” diye konuştu.

 

Murat ŞENTÜRK


Etiketler:

habere yorum yapın

Yorum yapın:

Arşivler

Hava Durumu


sonuclist